منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

فریم دوم

این سایت در جهت معرفی سبکی ابداعی در عکاسی آیینی که توسط غلامرضا حیدرپناه انجام می شود، راه اندازی شده است.

این سبک که زاییده ی یک تفکر و سبک منحصر بفرد در عکاسی آیینی(تعزیه) است، چند سالی است که توسط غلامرضا حیدرپناه دنبال می شود( از سال ۱۳۹۵ تا کنون) .
در این سبک، عکاس با بکارگیری تکنیکی خاص و جدید، با استفاده از یک نوع خیالی گرافی در عکاسی آیینی، توانسته است عکس هایی خلق کند که در نوع خود کم نظیر و یا حتی بی نظیر است.

عکس های مجموعه ی بعد از واقعه و قرمز که دو تا از مجموعه های این سایت را تشکیل می دهد، با همین سبک خاص عکاسی شده است، که این مجموعه دنباله دار می باشد و قرار است هر ساله با رویکرد و نگاهی جدید، آنهم فقط در عکاسی آیینی و مختص تعزیه ادامه پیدا کند .

در توضیح عکاسی اکسپریمنتال باید چنین گفت که، عکاسی به معنای واقعی خود، زاییده ی ذهن خلاق عکاس و فرم منظم موجود در عناصر است، اما عکاسی اکسپریمنتال اینطور نیست و فقط از نوع عکاسی معمول، ذهن خلاق را بر می گیرد ولی در مقابله با عناصر و محیط موجود، دیگر مثل آن عمل نمی کند.
در عکاسی اکسپریمنتال ذهن خلاق عکاس دچار و درگیر یک نوع نوجویی و دیگرگونی و ساختارشکنی از نوع بن فکنانه می شود، و در عین برهم زدن ساختارهای منظم موجود، با دیدی خلاق و خیالی، دست به ساختی متفاوت می زند.
پس عکاسی اکسپریمنتال یک نوع عکاسی تجربی است، نه از آن جهت که در حال تجربه وآزمایش است، نه، از آن سو که تجربی یا بهتر بگوییم، تجربه گرا بودن عکاسی اکسپریمنتال یعنی خلق بی قاعده ی یک اثر خارق العاده و منحصر بفرد، و بی قاعده یعنی همان دوری هدفمند از قاعده و قانون های اساسی عکاسی، همچون ترکیب بندی های قانونمند و همچنین استفاده بجا از عناصرکه شامل سوژه، کادر، نور و دید در عکاسی و… است .

مجموعه ی بعد از واقعه و قرمز با چنین دیدی کار شده است، حتی مجموعه های آب ، خداوند شبان من است و مجموعه ی ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد هم چنین است، البته با دیدی متفاوت در خلق اثر .

این سایت می خواهد سبک نو و ابداعی غلامرضا حیدرپناه را در عکاسی آیینی (تعزیه) معرفی کند

درباره نویسنده

مطالب مرتبط